Pranie.

Len możemy prać ręcznie lub w pralkach automatycznych z użyciem delikatnych środków piorących (najlepiej płynów).  Do ostatniego płukania wskazane jest stosowanie środków zmiękczających.  Podczas prania ręcznego unikać długiego namaczania, które może spowodować odbarwienia tkaniny. Po wypraniu ręcznym możemy tkaninę odwirować w pralce automatycznej. Wirowanie powinno być krótkie i na niskich obrotach.

Idealna temperatura prania dla ubrań z  lnu barwionego to 30-40°C. Ubrania białe można prać w temperaturze  60 °C . Należy unikać wybielaczy zawierających chlor, który osłabia włókna lniane.

Suszenie.

Zaraz po wypraniu, odzież wyjmujemy  z pralki, strzepujemy i wieszamy do wyschnięcia w zacienionym miejscu . Starajmy się jej nie przesuszać.

Prasowanie 

Najlepiej prasuje się lekko wilgotny len. Jeśli prasujemy po pewnym czasie od suszenia, to przed prasowaniem ubranie należy wywrócić na lewą stronę, lekko zwilżyć, włożyć do plastikowego worka i pozostawić aby równomiernie się nawilżyło. Len można prasować w wysokiej temperaturze.

Odzież lniana może być prana chemicznie.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu delikatnych środków piorących len będzie nam służył przez bardzo długi czas. Tkanina lniana z każdym kolejnym praniem staje się mocniejsza i zyskuje  szlachetny wygląd.